Warzywne rozgrywki #6 Cukinia vs Ogórek – koszty vs zyski

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej warzywnej rozgrywki, dziś gwiazdami będą: ogórek gruntowy i cukinia. Dwie rośliny z rodziny dyniowatych o podobnych wymaganiach termicznych, pokarmowych, wodnych i stanowiskowych. Obie rośliny posiadają kwiaty rozdzielnopłciowe więc ważny element stanowi ich zapylenie. Pierwiastkiem, który wpływa na plenność pyłku, jego żywotność i lepkość jest bor. Powinien być on dostarczany już od fazy 3-4 liści. Musimy jednak pamiętać, że jego nadmiar może być toksyczny dla roślin, a fitotoksyczność objawia się bardzo podobnie do niedoboru tego składnika. Dla obu upraw bardzo istotne jest, aby nawozy dolistne dostarczane tym roślinom zawierały potas i wapń. Są to składniki, które warunkują nam uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości. Choroby, które atakują rośliny z rodziny dyniowatych to Mokra zgnilizna bakteryjna, Bakteryjna kanciasta plamistość, Mączniak rzekomy dyniowatych, Mączniak prawdziwy dyniowatych, Antraknoza dyniowatych. Pomóc w walce z tymi chorobami mogą nawozy miedziowe oraz Kripther (czyli fosforyn potasu), który wzmacnia odporność roślin, można go stosować łącznie z fungicydami. Cukinia na jednym krzaku może wytworzyć nawet do 45 owoców i wydać plon o masie około 8 kilogramów. Całkowity tonaż zebrany z pola będzie zależny od tego, jaki owoc pozyskujemy. Najwyższą cenę mają owoce nie przekraczające 4 cm średnicy. To, jak długo będzie trwała wegetacja warunkuje temperatura powietrza i dostępność wody. Zwykle cukinia plonuje około 80 dni.

W przypadku ogórka gruntowego plon z jednej rośliny może wynosić około 1 kg w zależności od odmiany i stanu plantacji. Najbardziej pożądany jest towar w klasie I o długości około 10 cm. Zbiory trwają około 30 dni.

Decydując się na uprawę cukinii czy ogórka należy wcześniej zadbać o dostępność pracowników. Obie te uprawy wymagają częstego zbioru ręcznego i to stanowi największy koszt uprawy. Pozostałe koszty to ochrona, której intensywność zależy od presji chorób i szkodników, nawożenie oraz nawadnianie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym programem dokarmiania dolistnego, do pobrania na naszej stronie:
https://greenecopoland.pl/programy-nawozeniowe/

Wszystkie produkty Green Eco Poland dostępne są w naszym sklepie internetowym: https://sklep.greenecopoland.pl