Wzmożona ochrona cebuli w Lipcu i sierpniu

Lipiec i sierpień to okres wzmożonej ochrony na plantacjach cebuli. Rośliny szybko przyrastają, masa szczypioru zwiększa się z każdym dniem, a więc powierzchnia narażona na infekcje rośnie. Okoliczne łany zbóż i rzepaku kończą  wegetację i zaczynają się ich zbiory. Zarodniki grzybów i szkodniki wędrują w powietrzu przenosząc się na uprawy warzyw.

Najczęściej mamy do czynienia z bardzo dużą presją wciornastka tytoniowca, któremu sprzyja wysoka temperatura. W efekcie jego żerowania blaszka szczypioru jest mocno uszkodzona co zwiększa podatność na choroby. Okresy bardzo wysokich temperatur utrudniają wykonywanie zabiegów ochrony. Zabieg w takich warunkach skutkowałby jeszcze większym wysuszeniem i uszkodzeniem liścia.

Jak w tak intensywnym okresie wykonywać dokarmianie dolistne? W planach mamy zabiegi z nawozami potasowymi (Calfon K), wapniowymi (Calgreen) i aminokwasami (Greit Vg).

Kiedy stan plantacji jest „stabilny”, to znaczy opanowane są największe zagrożenia, a mamy okienko pogodowe i czasowe, to wykonujemy zabiegi według programu, w pełnych dawkach. Jeśli wykonujemy zabiegi ochrony na takiej plantacji prewencyjnie to możemy wykorzystać właściwości tych nawozów, ponieważ Calfon silnie zakwasza wodę i dodany do mieszaniny jako pierwszy przygotowuje odpowiednie pH cieczy dla większości insektycydów i fungicydów, których skuteczność działania jest największa przy pH 6 i mniejszym (pH wody wodociągowej jest najczęściej w granicach 7,2 -7,8 ). Nie zawsze mamy w gospodarstwie produkt do zakwaszania wody, więc w takim przypadku możemy wykorzystać Calfon.

Calgreen nie zmienia pH wody, więc jeśli wcześniej ją odpowiednio zakwasimy to można go stosować łącznie z większością najczęściej stosowanych środków ochrony roślin. Greit VG natomiast zmienia napięcie powierzchniowe wody powodując, że ciecz lepiej pokrywa powierzchnię liścia.

Dlatego nawozy dolistne mogą zwiększyć efektywność działania innych produktów, o ile są stosowane zgodnie z etykietą i najlepiej po wcześniejszym wykonaniu próby mieszania. W roztworze nie może znajdować się zbyt dużo różnych środków, ponieważ zwiększy to EC całej mieszaniny i może uszkodzić blaszkę liściową, szczególnie jeśli do tego dojdą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kiedy plantacja jest w złym stanie i zabiegi wykonujemy interwencyjne, należy skupić się jedynie na ochronie, pilnując odpowiedniej dawki wody i jej parametrów.