W czerwcu nadal podajemy dolistnie mikroelementy. Mniejsze dawki (po 0,5 kg produktu Greenmix), stosowane kilka razy w sezonie dają nam bardzo dobry efekt odżywienia. Do tego produktu warto przynajmniej dwa razy w tym miesiącu dodać zawierający cynk Carrier Zn, ponieważ cynk odgrywa ogromną rolę w syntezie tryptofanu – aminokwasu, który z kolei wspiera syntezę auksyn odpowiedzialnych na wzrost wydłużeniowy komórek. Poza tym, razem z pozostałymi mikroskładnikami zawartymi w produkcie Greenmix pomaga roślinie sprawnie wykorzystać ostatnią dawkę azotu, podawaną w drugiej dekadzie miesiąca.
Świetnym produktem wspierającym nawożenie azotowe jest również Daglas, produkt o bardzo dużej koncentracji siarki. Przyspiesza przemiany azotu, wpływa na walory smakowe cebuli, która podobnie jak czosnek należy do roślin siarkolubnych.
Z nawozów fosforowych przestawiamy się na takie o zwiększonej ilości potasu w składzie. Calfon K 10-18-27+6+mikro ma idealnie zbilansowany skład na tę fazę wzrostu. Całość uzupełniamy o nawozy dolistne zawierające aminokwasy, które wspierają kondycję roślin i harmonijny wzrost. Wszystkie zabiegi robimy wieczorem lub rano w dni, kiedy temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia nie przekracza 25 stopni.
Czerwiec to miesiąc, w którym na plantacjach pojawiają się choroby, którym sprzyja ciepła i wilgotna pogodna. W upalne dni najczęściej pojawia się Stepmhylium, a jako wtórna infekcja w miejscu porażonych tkanek rozwijają się zarodniki Alternariozy. Mączniaka rzekomego najczęściej wypatrujemy po opadach deszczu i spadku temperatury do kilkunastu stopni, ale nie jest to regułą. W tym roku choroba pojawiła się w okresie bardzo wysokich temperatur powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza i szybko opanowała plantacje.
autor: Magdalena Banasiak
tel. 696 008 197
0 Comments