Kukurydza i rzepak – jak odzyskać azot z resztek pożniwnych

W ten piękny jesienny dzień jesteśmy na polu kukurydzy. Mamy końcówkę września. Patrząc na fazę rozwojową kukurydzy kampania i żniwa zaczną się za 2-3 tygodnie (mowa tu o regionie Kujaw, bo pewnie na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia będzie to troszeczkę wcześniej). Ale dlaczego dziś stoję naprzeciwko łanu z kukurydzą? Chciałem Państwu przypomnieć o jednym bardzo ważnym zabiegu, który w dobie rosnących cen nawozów azotowych nabiera jeszcze większego znaczenia. Produkcja nawozów azotowych jest jedną z najbardziej energochłonnych produkcji w przemyśle, więc podwyżki prądu i gazu będą bezpośrednio wpływały na koszty nawozów azotowych. Choć ceny już wzrosły, to producenci straszą jeszcze kolejnymi podwyżkami na wiosnę. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Trzeba po prostu chwytać każdy kilogram azotu, który znajduje się w glebie. Rozkładanie masy organicznej, mineralizowanie substancji organicznej jest nie tylko dobre dla gleby, żeby podnosić jej żyzność, ale też jest bardzo ważne pod względem ekonomicznym, a więc stosowania preparatów bakteryjnych na resztki pożniwne staje się elementem nie tylko agrotechnicznym, ale też ekonomicznym.

Proszę tylko spojrzeć na ten łan kukurydzy – ile musi gleba i mikroorganizmy przerobić substancji organicznej, aby mogły uwolnić substancję dla roślin. Choć podobna sytuacja występuje w uprawie rzepaku, pszenicy i w ogóle zbóż, to masa organiczna kukurydzy w porównaniu ze zbożami jest o wiele większa, a ponadto rośliny zawierają więcej celulozy. Nawet w drugim i trzecim roku po uprawie kukurydzy znajdują się nierozłożone kolby i łodygi. Żeby temu zapobiec i uwolnić azot, zmineralizować go do bardzo przyswajalnych form należy stosować preparaty bakteryjne. To bardzo ważny i dobry zabieg, bo uwalniamy azot, podnosimy próchnicę, pozbywamy się części organicznych, które są miejscem żerowania i zimowania patogenów. Zabieg wykonujemy produktami Nourivit Plus w dawce 20 l/ ha i Humi Brown Gold w dawce 10 l/ha (jest to nawóz humusowy, którego molekuł mają odpowiednią budowę, aby być schronieniem dla bakterii, co umożliwia jeszcze efektywniejsze ich namnażanie). Zachęcam do stosowania tego zabiegu w każdym systemie uprawowym zarówno płużnym, jak i bezpłużnym. To jest bardzo ważne!

Na polu rzepaku, rosnącym tuż obok kukurydzy było stosowane szczepienie gleby preparatami Nourivit Plus i Humi Brown Gold, które odbyło się po zbiorze pszenicy. Gospodarstwo stosuje te preparaty co roku, aby gromadzić azot oraz inne związki takie jak potas i fosfor, które znajdują w słomie rzepakowej i każdej słomie zbóż. Po takiej mineralizacji możemy ograniczyć stosowanie azotu nawet do 20-30 kg na hektar.